porady

Zaskakujące właściwości oregano

O ile zastosowanie w kosmetyce mięty, czy pokrzywy nie dziwi nikogo, o tyle wykonywanie produktów do pielęgnacji ciała z oregano może wprowadzić w zdumienie. Okazuje się bowiem, że roślina ta doceniana jest przez producentów kosmetyków głównie ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, jednak nie tylko one zwracają ich uwagę. Eteryczny olejek z oregano znajduje swoje zastosowanie między innymi w… płynach do płukania jamy ustnej. Skąd bierze się fascynacja tą rośliną wśród producentów kosmetyków?

Zaskakujące właściwości wyciągu z oregano

Roślina bogata jest w cenne mikroelementy, takie jak witaminy, potas, czy kwasy omega. Unikatowa mieszanka od lat znana jest miłośnikom kuchni, jednak nie można zapomnieć o zastosowaniu oregano również w kosmetyce. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne wyciąg z oregano może być stosowany jako tonik oczyszczający do twarzy. Zwłaszcza, gdy skóra przejawia problemy z trądzikiem. Wówczas olejek z oregano powinien być mieszany z oliwą z oliwek, która złagodzi jego silne działanie na skórze. Mieszankę należy nakładać na twarz wacikiem kosmetycznym.

Oregano jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych powstających na bazie naturalnych składników. Przeciwbakteryjne właściwości rośliny doceniane są zwłaszcza przez producentów płynów do płukania jamy ustnej. Ma ona wówczas za zadanie chronić zęby przed osadzaniem się płytki nazębnej, a także pomagać przy stanach zapalnych dziąseł i nieświeżym oddechu. Do produkcji kosmetyków do pielęgnacji i higieny jamy ustnej wykorzystuje się oregano w formie płynnego olejku.

Co z eterycznymi cechami rośliny?

Bardzo często bogactwo składników zawartych w oregano doceniane jest także przez producentów płynów do kąpieli. Olejek z oregano dodany do wody w formie eterycznego płynu do kąpieli ma za zadanie ujędrnić i odświeżyć skórę. Co ciekawe, oregano odpowiedzialne jest również za neutralizowanie wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia skóry. Kilka kropel wyciągu z rośliny dodanych do kąpieli ma także działanie odkażające i antybakteryjne. Bardzo często oregano jako element płynu do kąpieli występuje w towarzystwie innych ziół – takich jak szałwia, czy kora sosny. Olejek z powodzeniem może być wykorzystywany do kąpieli całego ciała lub konkretnych jego części – na przykład stóp.

Oregano można nabyć również w formie eterycznego olejku, zamkniętego w małej buteleczce. Wówczas działanie kosmetyku zależy od zastosowania go przez użytkownika, który powinien rozcieńczyć produkt przez wykorzystaniem. Do czego stosuje się wówczas oregano? Między innymi do aromaterapii, czy… masażu. Poleca się, by wyciąg z rośliny dodawać do ciepłej wody z dodatkiem gruboziarnistej soli. W przypadku masażu warto stworzyć mieszankę z olejku migdałowego lub kokosowego, czerpiąc z właściwości rozgrzewających i wzmacniających roślin. Mimo szerokiego wachlarza zastosowań nadal trwają poszukiwania nowych sposobów wykorzystania oregano w kosmetyce, medycynie i nie tylko.

 

Sprawdź teraz nasze Bio Oregano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.