porady

Naturalne sposoby na przeziębienie

Przeziębienie nie musi być dla nas od razu zapalnikiem do tego, aby szturmem ruszać do lekarza. Wręcz przeciwnie dopóki jest to możliwe, powinniśmy starać się pokonać je przy pomocy domowych sposobów. Tych natomiast jest wiele i zdecydowanie nie wymagają one od nas dużych nakładów finansowych. Większość rzeczy albo posiadamy w domu albo też mamy do nich swobodny dostęp.

 

Jak wspomóc walkę z przeziębieniem herbatą?

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne w trakcie walki z przeziębieniem. Zamiast jednak posilać się wodą czy też jakimiś napojami gazowanymi, powinniśmy skierować swój wzrok na gorące herbaty. Najlepiej jednak by posiadały one jakiś dodatek, przykładowo w postaci soku malinowego. Ma on silne działanie przeciwgorączkowe, natomiast imbir przeciwzapalne. W przypadku soku z malin wystarczy jedynie dolać go do gorącej herbaty. Jeśli natomiast chodzi o imbir, ważne jest pokrojenie go na drobne plasterki i zalanie ich gorącym naparem. W przypadku imbiru nie powinniśmy przesadzać z jego ilością. Jest on dość „ostry” w smaku. Zbyt duża ilość imbiru w herbacie może sprawić, że nie będziemy w stanie tego wypić.

Z wielu ziół możemy również przygotować sobie napary, niezwykle pomocne w walce z przeziębieniem. Takimi pożytecznymi ziołami są: rumianek, szałwia, majeranek, tymianek, dziewanna, pietruszka, lipa, eukaliptus, czarny bez czy też podbiał. Mają one przede wszystkim działanie przeciwgorączkowe, jednak pomogą nam również w złagodzeniu objawów kataru oraz kaszlu.

Zamiast herbaty, możemy także skusić się na kompozycję z mleka, miodu bądź też czosnku. Zestawienie z czosnkiem z pewnością może wydawać nam się mało atrakcyjne pod względem smakowym, jednak ma wiele zalet w walce z przeziębieniem. Zdecydowanie lepszym wyborem jeśli chodzi o smak, jest mleko z miodem. Działanie przeciwgorączkowe ma między innymi popularny miód lipowy. W walce z przeziębieniem może nam jednak pomóc również miód wrzosowy, akacjowy czy też rzepakowy.

 

Jak rozgrzać ciało w walce z wirusami?

Prócz licznych płynów, jakie powinniśmy pić w walce z wirusami, warto także zwrócić uwagę na podwyższenie temperatury swojego ciała. Możemy to zrobić między innymi kąpiąc się w ciepłej wodzie. Im wyższa temperatura, tym wirusy zdecydowanie wolniej się namnażają. Do takiej kąpieli możemy dodać sobie różnego rodzaju olejki, między innymi eukaliptusowy. Mają one świetne działanie jeśli chodzi o udrożnienie dróg oddechowych, które w trakcie przeziębienia zazwyczaj są zatkane.

Warto też wdrożyć stosowanie maści rozgrzewających. Nie trzeba robić ich samodzielnie w domu, obecnie można z powodzeniem zakupić je w aptece. Wykonuje się je z różnych składników, zawsze posiadają również dodatek tych naturalnych. Może być to dodatek w postaci ekstraktu z wyżej wymienionego eukaliptusa czy też mentolu. Nasmarowanie ciała taką maścią gwarantuje ciepło, ale wdychanie jej oparów sprawia również, że można dzięki temu udrożnić drogi oddechowe. Te i jeszcze wiele innych domowych sposobów mogą pomóc nam w walce z przeziębieniem bez wizyty u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.