porady

Napoje roślinne – jako alternatywa tradycyjnego mleka

Tradycyjne mleko, coraz częściej wypierane jest przez napoje roślinne. Jedni rezygnują z mleka przez nietolerancję na laktozę, inni rezygnują z powodów etycznych. Jest też grupa ludzi, która ceni sobie mleko roślinne, za jego wyjątkowe walory smakowe oraz korzyści dla zdrowia. Czy rzeczywiście napoje roślinne są zdrowsze? Wszystko będzie opisane w poniższym wpisie.

Czym są napoje roślinne?

Napoje roślinne to alternatywy mleka krowiego, pochodzenia roślinnego. Najczęściej powstają z roślin, zawierających większe ilości oleju, czy orzechów. Takie napoje wzbogacane są w wapń, witaminę B i D. Wzbogaca się po to, żeby podnieść wartość odżywczą napoju, aby miało podobne, a nawet lepsze korzyści od tradycyjnego mleka. Jeżeli napoje roślinne traktowane są jako zamiennik mleka, warto szukać tych produktów, zawierających w składzie wapń, by miały korzyści zdrowotne dla organizmu.

Rodzaje napojów roślinnych

Jest wiele rodzajów napojów roślinnych. Mogą się różnić składnikami odżywczymi, jak i tym, z jakich roślin są wytwarzane. Są to takie napoje jak:

  • Napój kokosowy — posiada szczególne korzyści zdrowotne. Charakteryzuje się kokosowym smakiem i wpływa pozytywnie na odporność.
  • Napój sojowy — to jeden z popularniejszych zamienników krowiego mleka. Dobrze się sprawdzi również do wszelkich wypieków, zamiast tradycyjnego mleka.
  • Napój ryżowy — bardzo często wybiera się tej rodzaj napoju roślinnego, ze względu na to, że jest bardzo słodki. Doskonałe do pieczenia lub płatek śniadaniowych.
  • Napój migdałowy — to bardzo zdrowa alternatywa dla mleka. Posiada wiele rodzajów witamin.
  • Napój owsiany — można go wykorzystywać jako zamiennik mleka do kawy, jak i do pieczenia czy gotowania. Zawiera duże ilości błonnika.

Są jeszcze inne rodzaje napojów roślinnych, takich, jak napoje gryczane, jaglane czy orkiszowe. Każdy z nich ma różnego rodzaju zastosowanie jak i różnego rodzaju walory smakowe. Warto wybrać napój odpowiedni dla siebie, ponieważ wybór jest naprawdę duży.

Zalety napojów roślinnych

Główną zaletą napojów roślinnych jest to, że nie zawierają laktozy i są lepiej przyswajalne przez organizm człowieka. Jednakże to nie wszystko. Napoje roślinne mają jeszcze więcej zalet. Są to:

  • Mniejsza ilość kalorii — to jedna z pozytywnych korzyści, jakie dają napoje roślinne. Nie podwyższają cukry we krwi (jeżeli jest to wersja bez cukru), nie wpływają więc na masę ciała.
  • Lepiej się trawią — napoje roślinne bardzo łatwo są trawione. Idealne dla osób, mających problemy z trawieniem, czy problemy z laktozą.
  • Zawierają więcej wapnia — napoje roślinne mogą mieć nawet 50% więcej wapnia od mleka tradycyjnego. To bardzo ważny składnik, dzięki któremu kości są zdrowe.
  • Niski indeks glikemiczny — nie powodują wyrzutu insuliny w organizmie.

 

Napoje roślinne to zdrowa alternatywa dla mleka. Sprawdzą się zarówno w przypadku osób mających nietolerancje na laktozę, jak i w przypadku osób, które wybierają je ze względu na korzyści zdrowotne. Są różne rodzaje napojów roślinnych, które mogą mieć różne zastosowanie. Każdy może wybrać napój, odpowiedni dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.