porady

Kurkuma dla zdrowia i pięknej cery

Jeszcze do niedawna kurkuma była bardzo mało znana na polskim rynku. Trudno było ją nabyć w sklepie, niewiele osób wykorzystywało ją do przygotowywania potraw. Obecnie jednak wiele się w tej kwestii zmieniło. Przede wszystkim jest ona szeroko dostępna w wielu sklepach, nawet w tych stosunkowo małych. Poza tym wiele mówi się także o dobroczynnym działu kurkumy, co sprawia, że staje się ona bardziej atrakcyjna w oczach potencjalnych kupujących. Wiele osób prócz wykorzystywania jej w kuchni, korzysta z niej również w kosmetyce.

Popularna i zdrowa

Spożywanie kurkumy poprzez dodawanie jej do potraw, obecnie jest bardzo popularne. Ta przyprawa ma mnóstwo niebywałych właściwości, między innymi mówi się o jej działaniu antynowotworowym. Jednym ze składników kurkumy, jest kurkumina. Badania pokazują, że ten polifenol działa przeciwzapalnie oraz przeciwutleniająco. Poza tym bardzo dobrze wpływa na organizm jeśli chodzi o profilaktykę leczenia nowotworów. Może pomóc w przypadku raka skóry, wątroby czy też okrężnicy, ale lista jest znacznie dłuższa. Jej spożywanie może nam pomóc również na dolegliwości trawienne, choroby oczu, na lepsze radzenie sobie z różnego rodzaju infekcjami. Na dzień dzisiejszy przeprowadza się wciąż wiele badań, mających na celu lepsze zbadanie właściwości tej przyprawy.

Wybierz  kurkumę pewnego pochodzenia

Kurkuma w kuchni zazwyczaj jest wykorzystywana w zwykłej, sproszkowanej postaci. Można jednak przygotować z niej również pastę z trzech składników. Wody, kurkumy oraz pieprzu. Taka pasta sprawdzi się idealnie w kuchni, ale może pomóc nam również w stanach przeziębień. Z racji, że kurkuma ma bardzo dobre działanie przeciwbakteryjne, sprawdza się ona w przypadku chorób.

Jak natomiast wykorzystuje się obecnie kurkumę w kosmetyce? Jest ona wykorzystywana na większą skalę, niż mogłoby nam się wydawać. Przy pomocy kurkumy barwi się obecnie między innymi szminki czy też podkłady. Dodaje się ją również do perfum, które mają mieć orientalną nutę. Czasem możemy ją znaleźć również w kremach i maseczkach dostępnych na rynku.

Jeśli chodzi jednak o kosmetykę typowo naturalną, warto pokusić się o samodzielne przygotowanie maseczki z kurkumy, w zaciszu własnego domu. Potrzebna jest do tego łyżeczka kurkumy oraz łyżeczka miodu. Oraz około dwie łyżeczki mleka. Taka maseczka jest idealna dla skóry tłustej i trądzikowej. Kurkuma bardzo dobrze działa również na przebarwienia, dlatego sprawdza się na skórze osób zmagających się z nimi. Po około dwudziestu minutach maseczkę należy zmyć. Niezwykle ważne jest to, by nie nakładać jej rękoma. Kurkuma ma bardzo silną barwę, która pozostaje na dłoniach. Oczywiście po nałożeniu takiej maseczki na twarz, skóra twarzy także zostanie nieco zabarwiona. Dlatego najlepiej nie wykonywać jej na dzień, tylko na noc. Wówczas należy przemywać sobie co jakiś czas skórę wacikiem z jogurtem naturalnym, dzięki czemu maseczka szybko zejdzie. Jak widać kurkuma ma bardzo szerokie zastosowanie. Może nie tylko wzbogacić smak różnego rodzaju potraw, ale także pomóc nam w zadbaniu o naszą cerę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.