porady

Koenzym Q10 dla zdrowej skóry

Jesteś tym co jesz! I nie, to nie jest opinia ani banalne zdanie promujące kolejny suplement diety. To zweryfikowany wieloletnimi badaniami komunikat naukowy. Pożywienie dostarcza energii niezbędnej do egzystencji, buduje mięśnie i ich siłę, ogrzewa organizm, dostarcza materiału do budowy kolejnych systemów w organizmie. Każdy oddech, ruch i myśl nieustannie zużywają kolejną porcję paliwa dostarczaną z wnętrza organizmu i z zewnątrz, w postaci pożywienia.

Co jeść aby mieć ładną cerę?

Dostarczany z zewnątrz pokarm niezbędny człowiekowi do funkcjonowania wszystkich systemów nie tylko podtrzymuje je przy życiu, ale ma wpływ na ich kondycję i wygląd. Ludzka skóra to największy narząd organizmu. Tak jak wszystkie pozostałe potrzebuje pokarmu. Im bardziej jest on pełnowartościowy, odpowiadający jej zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, tym skóra odwdzięcza się nam bardziej swoją urodą. Czym jest zatem optymalny pokarm, wpływający pozytywnie na skórę?

To cała grupa różnorodnych substancji, witamin oraz polifenoli, które wymiatają z organizmu wolne rodniki, ochraniają skórę przed szkodliwymi promieniami UV i działają przeciwzapalnie. Jednym z bardziej wyrazistych antyoksydantów jest resweratrol, który zdaniem wielu badaczy odpowiada za tzw. francuski paradoks, czyli najdłuższy w Europie cykl życia Francuzów, pomimo nie zawsze zdrowej i obfitujące w alkohol diety. Resweratrol znajduje się głównie w winogronach, a najwięcej jest go w ich skórce. Ważnymi dla urody antyoksydantami są również herbata zielona, kawa, kakao, jagody acai czy czosnek.

Poprawa elastyczności skóry

Aby skóra zachowała jak najdłużej swoją urodę, musi pozostawać elastyczna. Im cecha ta jest wyraźniejsza tym mniej widocznych jest zmarszczek na twarzy. Na poprawę elastyczności cery dobrze działa krzem i cynk, oba pierwiastki dostępne są na co dzień w produktach spożywczych. Krzem i cynk nie tylko zapobiegają zmarszczkom i poprawiają elastyczność skóry, ale przeciwdziałają cellulitowi i wzmacniają naczyńka krwionośne, chroniąc skórę przed ich pękaniem, czyli pojawianiem się pajączków i żylaków. Bogate w krzem są: daktyle, banany, kasza gryczana, owoce morza. Cynk natomiast znajduje się w: orzechach, rybach, owocach morza, mięsie, fasoli i wszelkiego rodzaju produktach pełnoziarnistych.

Ujędrnianie skóry

Ujędrnienie skóry natomiast zapewnia witamina B, która również hamuje procesy zapalne. Część witamin z grupy B organizm sam jest w stanie wyprodukować, ale pozostałe należy mu dostarczać nieustannie wraz z posiłkami. Witaminy grupy B znajdują się w: jajkach, mleku, drożdżach, warzywach strączkowych, pestkach dyni i słonecznika, sezamie, orzechach brazylijskich, awokado i łososiu.

Koenzym Q10 dla skóry

Koenzym Q10 to jeden z antyoksydantów, które nasza skóra sama produkuje, ale…do czasu. W miarę upływu lat jest go coraz mniej i należy wzmóc tempo i ilość tej substancji, dostarczając ją w pokarmie. Aby ta substancja miała najwięcej walorów, produkty bogate w Q10 warto spożywać w towarzystwie tłuszczu. Produkty zawierające koenzym Q10 to: podroby, szpinak, produkty pełnoziarniste, podroby, oleje, ryby, brokuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.