porady

Grzyb Chaga – sekret lasu

Współczesny człowiek mimo ciągłego rozwoju cywilizacji oraz technologii coraz częściej szuka kontaktu z naturą. Robić to może poprzez wypoczynek, sport, racjonalne odżywianie, a także leczenie. Dzięki modzie na zdrowe życie na rynku pojawiło się wiele drogocennych darów natury, które mają bardzo korzystne działanie na ludzki organizm. Wśród nich znajdziemy grzyb Chaga, nazywany przez syberyjską ludność Grzybem Nieśmiertelności.

Grzyb Chaga – sekret lasu

Chaga, zwany także jako grzyb brzozowy lub błyskoporek podkorowy, jest szczególnie rozpowszechniony na północnej półkuli. Pochodzi z Syberii oraz z północy Chin. Używany był jednak już 4000 lat temu na terenie Mezopotamii, Chin i Egiptu. Stał się częścią tradycyjnej medycyny rosyjskiej. Zajmuje szczególne miejsce także w medycynie chińskiej, a także znany jest w Japonii, której mieszkańcy pili napar z tego grzyba, by ulżyć sobie przy problemach trawiennych. W niektórych kulturach nazywany jest diamentem puszczy, a nawet darem Boga, ze względu na swoje lecznicze właściwości. Niezwykłe możliwości grzyba przypisuje się temu, iż chaga „pozyskuje moc” bezpośrednio od drzew, na których pasożytuje. Jedną z ważniejszych substancji, którą ludzie pozyskują z grzyba chaga jest kwas betulinowy.

To grzyb pasożytniczy, który potrafi rozkładać drewno. Chaga jest twarda, prawie tak jak drewno. Z wyglądu i sposobu porastania drzew może przywodzić na myśl znajomą hubę i inne grzyby porastające drzewa. Atakuje przede wszystkim drzewa liściaste (głównie brzozy)  i tworzy ciemne, wręcz czarne, owocniki.

Naturalny grzyb Chaga – na co działa?

Grzyb chaga posiada silne właściwości przeciwchorobom zakaźnym. Likwiduje obecne w organizmie obce patogeny, wirusy, bakterie. Błyskoporkowi podkorowemu przypisuje się szereg właściwości prozdrowotnych np. ochronne działanie dla układu trawiennego, głównie wątroby i jelit. 

Chaga działa chroni ponadto błonę śluzową żołądka, dlatego jest polecana w przypadku wrzodów żołądka, działa także przeciwzapalnie. Ten naturalny, dziki grzyb jest także silnym przeciwutleniaczem , przez co zapobiega procesom przedwczesnego starzenia. Wspiera układ immunologiczny oraz sercowo-naczyniowy, reguluje poziom cholesterolu i może być stosowany jako uzupełnienie terapii nowotworowej, a także w profilaktyce przeciwnowotworowej. 

Dziki grzyb Chaga – dlaczego warto suplementować?

Chaga jest produktem o wysokiej zawartości składników mineralnych, Znajdziemy w niej wapń, miedź, potas, mangan, żelazo oraz cynk.

To jedno z najbogatszych znanych źródeł witaminy B5. Jest ona niezbędna do prawidłowej pracy nadnerczy. Ponadto znajdziemy w niej także duże ilości niacyny i ryboflawiny. Niezwykłe właściwości grzyba chaga sprawiają, że jest to wręcz doskonały suplement diety:

  • wspomaga organizm w przypadku cukrzycy
  • wykazuje działanie przeciwalergiczne, w tym zapobiega wstrząsowi anafilaktycznemu
  • działa przeciwbólowo
  • wspomaga kondycję umysłową – wspiera koncentrację oraz pamięć
  • pomaga złagodzić objawy choroby Crohna i łuszczycy
  • chroni wątrobę
  • działa odtruwająco na cały organizm
  • korzystnie wpływa na kondycję włosów i oczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.