porady

Dbamy o zęby – węgiel aktywny

Śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności siebie oraz uroku. Mocne i zdrowe zęby wymagają zaś dbałości o higienę oraz stosowania do tego specjalnych środków. Okazuje się jednak, że można osiągnąć taki efekt całkowicie naturalnymi sposobami. Jednym z nich jest węgiel aktywny, który znakomicie sprawdzi się jako składnik domowej pasty do zębów. Jak ją przygotować oraz jakich efektów można się spodziewać?

Właściwości węgla kokosowego

Wszechobecna chemia, która znajduje się w żywności i kosmetykach, nie pozostaje obojętna dla zdrowia. I choćby z tego powodu warto szukać naturalnych zamienników, które są równie skutecznie, a przy tym bezpieczne. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne przygotowywanie środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Jedną z rzeczy, którą można zrobić samemu jest pasta do zębów, której bazowym składnikiem jest węgiel kokosowy. Co kryje się za tym pojęciem? Są to zwęglone łupiny orzecha kokosowego, które mogą być wykorzystywane w m.in. kosmetyce. Najlepiej wybierać przy tym czysty węgiel aktywowany, który nie posiada żadnych dodatków. Węgiel ten jest stosowany choćby przy problemach żołądkowych oraz jako barwnik spożywczy. Jego właściwości oczyszczające i absorbujące sprawiają zaś, że sprawdza się idealnie również jako środek oczyszczający oraz intensywnie wybielający zęby.

Przepis na intensywnie wybielającą pastę

Kolejną z zalet domowej pasty do zębów z węglem aktywnym jest jej ekonomiczność – po przeliczeniu wagi i ceny poszczególnych składników, na pewno okaże się że jest znacznie tańsza od past wybielających dostępnych w sklepach. Co więc będzie potrzebne do przygotowania takiej pasty?

  • 2 łyżeczki węgla kokosowego
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • łyżeczka sody oczyszczonej.

Składniki pasty należy rozgnieść i dokładnie ze sobą wymieszać, a następnie przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Pozostałe substancje, jakie zostały w niej zastosowane uzupełniają działanie węgla aktywnego. Olej kokosowy posiada bowiem właściwości przeciwbakteryjne i odświeżające, a także łagodzi stany zapalne. Z kolei soda neutralizuje kwasy, działa przeciwpróchniczo i w mechaniczny sposób ściera zanieczyszczenia.

Jakich efektów można się spodziewać?

Stosując domową pastę z węglem aktywnym, należy pamiętać o ostrożności. Myjąc zęby najlepiej używać szczoteczki o średnim lub niewielkim stopniu twardości. Zębów nie można też zbyt mocno szorować (mogłoby to spowodować szybsze ścieranie się szkliwa), a jedynie delikatnie masować, wymiatając jednocześnie zanieczyszczenia. Osoby, które chcą intensywnie rozjaśnić zęby, powinny dodatkowo zatrzymać ją w ustach przez kolejne kilka minut (maksymalnie 5). Na jakie efekty można zaś liczyć? Taka pasta doskonale poradzi sobie z płytką nazębną, zapobiegnie rozwojowi próchnicy, odświeży jamę ustną i delikatnie wybieli uśmiech. Węgiel aktywny usunie także uciążliwe osady m.in. nalot nikotynowy czy też przebarwienia od kawy i herbaty. Pastę można stosować dwa razy dziennie – na pewno przyniesie wiele korzyści dla wyglądu, zdrowia oraz samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.