zdrowe zakupy
porady

Codzienne zakupy z głową

Obecnie wiele osób nie jest niestety zadowolonych z tego, jak wygląda ich poziom oszczędności. Wielu ludzi martwi się tym, iż pieniądze uciekają im przez palce, choć część z nich mogłaby trafiać przykładowo do skarbonki. Taki brak konsekwencji w oszczędzaniu, jest niestety charakterystyczny dla wielu Polaków. To nie oznacza jednak, iż oszczędzania nie można się nauczyć, oraz że nie może nam ono wejść w nawyk.

W gospodarstwie domowym można znaleźć naprawdę mnóstwo sposobów na to, by zaoszczędzić. Jak można tego dokonać? Przede wszystkim dokonując rozsądnych zakupów spożywczych. To właśnie na nie każdego tygodnia idzie najwięcej naszych pieniędzy. Tracimy je na pieczywo, dodatki do obiadów, soki itp. Część z tych rzeczy bardzo chętnie jadamy i zużywamy. Jednak zazwyczaj mamy również i taką część, która pozostaje nietknięta i ląduje ostatecznie w koszu. Tym samym wyrzucamy tak naprawdę nasze ciężko zarobione pieniądze do kosza, nie odnosząc z nich żadnych korzyści. Dobrze jest zatem robić sobie szczegółową listę zakupów, która będzie obejmowała nasze śniadania, obiady, kolacje oraz jakieś przekąski. Możemy dzięki takiej liście znacznie lepiej dysponować naszym budżetem. Wówczas mamy bowiem pewność, iż to co kupimy, naprawdę zostanie przez nas jedzone. Nigdy do naszego koszyka nie powinny trafiać produkty, które nie do końca lubimy i nie powinniśmy kupować jedzenia także w zbyt dużych ilościach.

 

Myśl i kupuj dobre, zdrowe produkty

Kolejny sposób na oszczędzanie, to zakup dzbanka filtrującego. Taki dzbanek pomaga nam oczyszczać wodę, która znajduje się w naszych kranach. Dzięki temu nie musimy kupować wody w plastikowych butelkach, które dodatkowo przyczyniają się do bardzo dużego zanieczyszczenia środowiska. Dzbanek filtrujący, który jest naprawdę dobrej jakości, oczywiście nieco kosztuje. Jednak jest zakupem na lata, a filtry nie muszą być zbyt często wymieniane. Taka inwestycja już w ciągu kilku miesięcy nam się zwróci, a dalsze oszczędności będą zasilać nasz portfel.

Warto pomyśleć również o oszczędzaniu w kwestii zużywania prądu. Bardzo często niestety zostawiamy prąd włączony w różnych pomieszczeniach, w których nawet nie przebywamy. Włączamy tam telewizory, nasze sprzęty grające itp. Czy takie postępowanie wpływa na wyższe rachunki? Oczywiście, że tak. Trzeba przyznać, że niestety bardzo często nie zauważamy tych drobnych oszczędności, a one są na każdym kroku. Wyłączanie sprzętów, z których w danym momencie nie używamy, może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz poziom oszczędności.

Kolejna kwestia, to natomiast korzystanie z bawełnianych toreb na zakupy. Czy mamy świadomość tego, ile każdego roku wydajemy w sklepach na zakup dodatkowych reklamówek, które później wyrzucamy do kosza? Czasem ta kwota mogłaby na naprawdę zdziwić. Lepiej jest zatem chodzić na zakupy ze swoją własną torbą. Jest to przede wszystkim ekologiczne podejście, ale również pozwala nam sporo zaoszczędzić. Jak widać jest naprawdę sporo patentów na to by nieco zaoszczędzić, jednocześnie nie rezygnując ze swojej codziennej wygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.